TSSAAsports.com
Home
Sports
History
Hall of Fame
Wrestling
Rosters
Schedules
Past Results
Records
1999 Division I 112 lb Wrestling Championship
1999 Division I 112 lb Wrestling Championship
February 18 - February 20, 1999 · Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN
Bracket
Printable Bracket
Tweet
Share
Tournament Schedule/Results
Day
Date
Time
#
Matchup
Location
Thursday
Feb 18
Kelly Childers (11) 10
, Jimmy Frederick (9) 6
Thursday
Feb 18
Jarred Houston (9)
, Kerry Ferguson (11)
Thursday
Feb 18
Darren McKnight (10) 17
, Mark Fontana (10) 7
Thursday
Feb 18
Mike Tinker (12)
, Travis Dukes (10)
Thursday
Feb 18
Reic Martin (11) 6
, Andrew Houth (10) 5
Thursday
Feb 18
Mike Hinote (11)
, Michael Dye (10)
Thursday
Feb 18
Michael Moharreri (11)
, Brandon Hudgins (10)
Thursday
Feb 18
Richard Self (10)
, Ben Smith (10)
Thursday
Feb 18
Trip Allen (11)
, Matthew Thompson (10)
Thursday
Feb 18
Loc Tran (10) 17
, Mike Judson (10) 0
Thursday
Feb 18
Jaren Johnston (12)
, David Arnold (9)
Thursday
Feb 18
Steven Duke (12) 5
, Evan Gower (10) 4
Thursday
Feb 18
Brian Marbury (10)
, Aaron Bowman (12)
Thursday
Feb 18
Jeremy Umphries (11)
, Michael Clark (10)
Thursday
Feb 18
B.J. Malone (11) 18
, Kyle Cochrane (9) 5
Thursday
Feb 18
Brian Drinkwine (11) 22
, Deremus Young (10) 4
Friday
Feb 19
Tran
, Duke
Friday
Feb 19
Moharreri 2
, Drinkwine 1
Friday
Feb 19
McKnight 6
, Dye 4
Friday
Feb 19
Umphries 7
, Childers 5
Friday
Feb 19
Duke 2
, Arnold 1
Friday
Feb 19
Martin
, Dye
Friday
Feb 19
Drinkwine 10
, Hudgins 4
Friday
Feb 19
Dukes
, Dye
Friday
Feb 19
Tran 7
, Ferguson 4
Friday
Feb 19
McKnight 8
, Moharreri 6
Friday
Feb 19
Umphries 5
, Duke 1
Friday
Feb 19
Dye 8
, Drinkwine 2
Friday
Feb 19
Dukes 7
, Fontana 6
Friday
Feb 19
Childers
, Ferguson
Friday
Feb 19
Umphries
, Malone
Friday
Feb 19
Duke 7
, Bowman 5
Friday
Feb 19
Tran 5
, Arnold 0
Friday
Feb 19
Drinkwine 9
, Thompson 2
Friday
Feb 19
Moharreri
, Smith
Friday
Feb 19
McKnight
, Dukes
Friday
Feb 19
Childers 11
, Houston 4
Friday
Feb 19
Arnold 4
, Judson 2
Friday
Feb 19
Hudgins 11
, Smith 8
Friday
Feb 19
Ferguson 7
, Umphries 1
Saturday
Feb 20
Umphries 11
, Moharreri 7
Saturday
Feb 20
Ferguson 6
, Dye 4
Saturday
Feb 20
Michael Dye 12
, Michael Moharreri 8
Saturday
Feb 20
Kerry Ferguson
, Jeremy Umphries
Saturday
Feb 20
Darren McKnight 6
, Loc Tran 4
Participating Schools
Bolton
Boyd Buchanan
Bradley Central
Brentwood
Cheatham Co.
Clarksville
Cumberland Co.
East Ridge
Elizabethton
Farragut
Franklin
Germantown
Greeneville
Hendersonville
Houston
Howard
Hume-Fogg
Hunters Lane
Jefferson Co.
Kenwood
Knoxville Central
Knoxville West
Lipscomb Academy
McMinn Central
Morristown East
Nashville Overton
Oakland
Red Bank
Riverdale
Soddy Daisy
White Station
William Blount
Participants' Tournament History
See something wrong or out of place?
Submit a Correction
ADS BY GOOGLE
Bracket/Results Correction
×
This form is only for recommending corrections for the website. All other questions or comments will be ignored.
Name:
Email:
We need your email so we can contact you if we have a question.
Message:
Submit