Boys' Basketball

Mr. Basketball Awards

Year Class Name School
2022 Class 1A Grant Strong Clay County
2022 Class 2A Gus Davenport Cannon County
2022 Class 3A Ja'Kobi Gillespie Greeneville
2022 Class 4A Brandon Miller Cane Ridge
2022 Division II A Tyler Byrd Tipton-Rosemark
2022 Division II AA Chadler Jackson Christian Brothers
2021 Class A Grant Strong Clay County
2021 Class AA Toris Woods Bolivar Central
2021 Class AAA Mason Miller Houston
2021 Division II A Kameron Jones Evangelical Christian School
2021 Division II AA B.J. Edwards Knoxville Catholic
2020 Class A John McClaran Eagleville
2020 Class AA Johnathan Lawson Wooddale
2020 Class AAA JaCobi Wood Cleveland
2020 Division II A Moussa Cisse Lausanne
2020 Division II AA Kennedy Chandler Briarcrest
2019 Class A Ja'Darius Harris Peabody
2019 Class AA Kadrion Johnson Marshall County
2019 Class AAA James Wiseman Memphis East
2019 Division II A Keon Johnson Webb School - Bell Buckle
2019 Division II AA Kennedy Chandler Briarcrest
2018 Class A Caden Mills Van Buren County
2018 Class AA Kadrion Johnson Marshall County
2018 Class AAA Tyler Harris Cordova
2018 Division II A Keon Johnson Webb School - Bell Buckle
2018 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2017 Class A Tyreke Key Clay County
2017 Class AA Bo Hodges Maplewood
2017 Division II A Chase Hayden St. George's
2017 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2017 Class AAA Alex Lomax Memphis East
2016 Class A Nicholas Hopkins Fayetteville
2016 Class AA Bo Hodges Maplewood
2016 Class AAA Alex Lomax Memphis East
2016 Division II A Chase Hayden St. George's
2016 Division II AA Darius Garland Brentwood Academy
2015 Class A Jeremiah Martin Mitchell
2015 Class AA Braxton Blackwell Christ Presbyterian Academy
2015 Class AAA Dedric Lawson Hamilton
2015 Division II A Justin Wertner St. George's
2015 Division II AA Micah Thomas Briarcrest
2014 Class AA Braxton Blackwell Christ Presbyterian Academy
2014 Class AAA Leron Black White Station
2014 Division II A Rob Marberry Franklin Road Academy
2014 Division II AA Andrew Fleming Ensworth
2014 Class A Desonta Bradford Humboldt
2013 Class A Alex Fountain Wartburg Central
2013 Class AA Jalen Lindsey Christ Presbyterian Academy
2013 Class AAA Nick King Memphis East
2013 Division II A Cameron Payne Lausanne
2013 Division II AA Austin Nichols Briarcrest
2012 Class A Martavious Newby B.T. Washington
2012 Class AA Craig Bradshaw Christ Presbyterian Academy
2012 Class AAA Alex Poythress Northeast
2012 Division II A John Ross Glover University School of Jackson
2012 Division II AA Austin Nichols Briarcrest
2011 Class A Malcolm Smith Clarksville Academy
2011 Class AA Kedren Johnson Marshall County
2011 Class AAA Andre Hollins White Station
2011 Division II A John Ross Glover University School of Jackson
2011 Division II A Conor McDermott Ensworth
2010 Class A Malcolm Smith Clarksville Academy
2010 Class AA Jalen Steele Fulton
2010 Class AAA Joe Jackson White Station
2010 Division II A Dwight Tarwater Webb School of Knoxville
2010 Division II AA Jordan Price McCallie
2009 Class A Reginald Buckner Manassas
2009 Class AA John Jenkins Station Camp
2009 Class AAA Drew Kelly Centennial
2009 Division II A Bobby Parks St. George's
2009 Division II AA Leslie McDonald Briarcrest
2008 Class A MJ Brown Union City
2008 Class AA John Jenkins Station Camp
2008 Class AAA Terrico White Craigmont
2008 Division II A Elliot Williams St. George's
2008 Division II AA Leslie McDonald Briarcrest
2007 Class A M.J. Brown Union City
2007 Class AA Jewuan Long Liberty
2007 Class AAA Maurice Miller Raleigh Egypt
2007 Division II Brandon Brown Brentwood Academy
2006 Class A Marquis Weddle Union City
2006 Class AA Willie Kemp Bolivar Central
2006 Class AAA Barry Stewart Shelbyville
2006 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2005 Class A Nicchaeus Doaks Peabody
2005 Class AA Thaddeus Young Mitchell
2005 Class AAA J.P. Prince White Station
2005 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2004 Class A Jonathan Cook Chattanooga Christian
2004 Class AA Corey Brewer Portland
2004 Class AAA Jamont Gordon Glencliff
2004 Division II Brandan Wright Brentwood Academy
2003 Class A Jake Skogen Tennessee Temple
2003 Class AA Andre Allen B.T. Washington
2003 Class AAA Lee Humphrey Maryville
2003 Division II Marc Gasol Lausanne
2002 Class A Trey Pearson South Fulton
2002 Class AA Andre Allen B.T. Washington
2002 Class AAA Demarco Polk Stratford
2002 Division II Billy May Father Ryan
2001 Class A Jason Holwerda Chattanooga Christian
2001 Class AA Taureen Moy B.T. Washington
2001 Class AAA Earnest Shelton White Station
2001 Division II David Harrison Brentwood Academy
2000 Class A Jason Holwerda Chattanooga Christian
2000 Class AA Cameron Crisp Bolivar Central
2000 Class AAA Josh Hare Bradley Central
2000 Division II David Harrison Brentwood Academy
1999 Class A Heath Hardin Moore County
1999 Class AA Terrance Woods Treadwell
1999 Class AAA Brent Jolly White County
1999 Division II Will Howard-Downs University School of Nashville
1998 Class A Adam Sonn Donelson Christian Academy
1998 Class AA Harris Walker Brainerd
1998 Class AAA Vincent Yarbrough Cleveland
1998 Division II Will Howard-Downs University School of Nashville
1997 Class A Kirk Haston Perry County
1997 Class AA Niki Arinze Nashville Martin Luther King
1997 Class AAA Tony Harris Memphis East
1996 Class A Sam Howard Goodpasture
1996 Class AA Joey Tuck Macon County
1996 Class AAA Charles Hathaway Hillwood
1995 Class A Joseph Amonett Pickett County
1995 Class AA Oliver Simmons David Lipscomb
1995 Class AAA Cedrick Wallace Lawrence County
1994 Class A Ron Mercer Goodpasture
1994 Class AA Oliver Simmons David Lipscomb
1994 Class AAA Edgar Perkins White Station
1993 Class A David Woodard East Robertson
1993 Class AA Ron Mercer Goodpasture
1993 Class AAA Sylvester Ford Fairley
1993 Class AAA Corrie Johnson Hardin County
1992 Class A Steve Hamer Middleton
1992 Class AA Stanley Caldwell Union City
1992 Class AAA Tony Delk Haywood
1991 Class A Eugene Parris Pickett County
1991 Class AA Stanley Caldwell Union City
1991 Class AAA David Vaughn Whites Creek
1990 Class A Eric Mitchell Pickett County
1990 Class AA Anfernee Hardaway Treadwell
1990 Class AAA David Vaughn Whites Creek
1989 Class A Carlus Groves East Robertson
1989 Class AA Orlando Lightfoot Chattanooga City
1989 Class AAA Darryl Miller Oak Ridge
1988 Class A Ronald Jones Dresden
1988 Class AA Jerry Meyer David Lipscomb
1988 Class AAA Todd Day Hamilton
1987 Class A Fitz Jones East Robertson
1987 Class AA Jerry Meyer David Lipscomb
1987 Class AAA DeWayne Garner Brainerd
1986 Class A Sylvester Gray Bolton
1986 Class AA Charles Whitby Obion County
1986 Class AAA Ron Huery Whitehaven
ADS BY GOOGLE