Boys' Basketball
Year | Class | Name | School | |
---|---|---|---|---|
2024 | Class 1A | Derrick Roberson | Chattanooga Prep | |
2024 | Class 2A | Jahvin Carter | Alcoa | |
2024 | Class 3A | Tyler Lee | Fulton | |
2024 | Class 4A | Jett Montgomery | Independence | |
2024 | Division II A | M.J. Hayes | First Assembly Christian School | |
2024 | Division II AA | Fred Smith | Briarcrest | |
2023 | Class 1A | Cadon Buckles | Hampton | |
2023 | Class 2A | Jahvin Carter | Alcoa | |
2023 | Class 3A | Tyler Lee | Fulton | |
2023 | Class 4A | Jordan Frison | Memphis Overton | |
2023 | Division II A | Isaiah West | Goodpasture | |
2023 | Division II AA | Tyler Tanner | Brentwood Academy | |
2022 | Class 1A | Taylor Groves | East Robertson | |
2022 | Class 2A | Jaylen Jones | East Nashville | |
2022 | Class 3A | Ja'Kobi Gillespie | Greeneville | |
2022 | Class 4A | Jack Browder | Dobyns Bennett | |
2022 | Division II A | Daniel Egbuniwe | First Assembly Christian School | |
2022 | Division II AA | Chandler Jackson | Christian Brothers | |
2021 | Class A | Grant Strong | Clay County | |
2021 | Class AA | Ja'Kobi Gillespie | Greeneville | |
2021 | Class AAA | Johnathan Lawson | Houston | |
2021 | Division II A | Patrick Smith | Goodpasture | |
2021 | Division II AA | Will Montana | Montgomery Bell Academy | |
2020 | Division II A | Moussa Cisse | Lausanne | |
2020 | Division II AA | B.J. Edwards | Knoxville Catholic | |
2019 | Class A | Carson Cary | Columbia Academy | |
2019 | Class AA | Chandler Lawson | Wooddale | |
2019 | Class AAA | Ques Glover | Bearden | |
2019 | Division II A | Uriah Powers | Webb School of Knoxville | |
2019 | Division II AA | Kennedy Chandler | Briarcrest | |
2018 | Class A | Ryan Weathers | Loretto | |
2018 | Class AA | Martrell Brooks | Hamilton | |
2018 | Class AAA | Alex Lomax | Memphis East | |
2018 | Division II A | Grant Ledford | Knoxville Grace | |
2018 | Division II AA | Darius Garland | Brentwood Academy | |
2017 | Class A | Tyreke Key | Clay County | |
2017 | Class AA | Bo Hodges | Maplewood | |
2017 | Class AAA | Chandler Lawson | Memphis East | |
2017 | Division II A | Schyler Forrest | Lausanne | |
2017 | Division II AA | Darius Garland | Brentwood Academy | |
2016 | Class A | Tevin Olison | Mitchell | |
2016 | Class AA | Ron Davis, III | Fulton | |
2016 | Class AAA | Alex Lomax | Memphis East | |
2016 | Division II A | Anthony Yarbrough | Harding Academy | |
2016 | Division II AA | Jeremiah Oatsvall | Brentwood Academy | |
2015 | Class A | Jeremiah Martin | Mitchell | |
2015 | Class AA | Jordan Varnado | Haywood | |
2015 | Class AAA | KJ Lawson | Hamilton | |
2015 | Division II A | Chase Hayden | St. George's | |
2015 | Division II AA | Jeremiah Oatsvall | Brentwood Academy | |
2014 | Class A | Naba Echols | Mitchell | |
2014 | Class AA | Malik Hicks | Jackson South Side | |
2014 | Class AAA | Jauan Jennings | Blackman | |
2014 | Division II A | Nathan Moran | Battle Ground Academy | |
2014 | Division II AA | Andrew Fleming | Ensworth | |
2013 | Class A | Stephon Turner | Humboldt | |
2013 | Class AA | Jalen Lindsey | Christ Presbyterian Academy | |
2013 | Class AAA | Jajuan Johnson | Southwind | |
2013 | Division II A | Cameron Payne | Lausanne | |
2013 | Division II AA | Corn Elder | Ensworth | |
2012 | Division II A | Josh Erickson | Donelson Christian Academy | |
2012 | Division II AA | Corn Elder | Ensworth | |
2012 | Class AA | Craig Bradshaw | Christ Presbyterian Academy | |
2012 | Class AAA | Nick King | Memphis East | |
2012 | Class A | Mark Sandoval | Friendship Christian | |
2011 | Class A | Rafael Tyler | Lake County | |
2011 | Class AA | Kendall Anthony | Liberty | |
2011 | Class AAA | Samuel Craft | Craigmont | |
2011 | Division II A | Steven Kaspar | Evangelical Christian School | |
2011 | Division II AA | Corn Elder | Ensworth | |
2010 | Class A | Malcolm Smith | Clarksville Academy | |
2010 | Class AA | |||
2010 | Class AAA | Chris Jones | Melrose | |
2010 | Division II A | Asa Toney | St. George's | |
2010 | Division II AA | Holden Mobley | Montgomery Bell Academy | |
2009 | Division II A | Keilan Stittiams | Harding Academy | |
2009 | Division II AA | Tavarres Jefferson | Ensworth | |
2009 | Class A | Marcus Hollaway | Manassas | |
2009 | Class AA | Jalen Steele | Fulton | |
2009 | Class AAA | Joe Jackson | White Station | |
2008 | Class A | MJ Brown | Union City | |
2008 | Class AA | Dominic Minor | Fulton | |
2008 | Class AAA | Sampson Carter | Ridgeway | |
2008 | Division II A | Marlon Brown | Harding Academy | |
2008 | Division II AA | Elgin Lee | Briarcrest | |
2007 | Class A | Seth Skogen | Tennessee Temple | |
2007 | Class AA | Josh Sain | Liberty | |
2007 | Class AAA | Jordan Damron | Maryville | |
2007 | Division II | Elliott Cole | Memphis University School | |
2006 | Class A | Marquis Weddle | Union City | |
2006 | Class AA | Jewan Long | Liberty | |
2006 | Class AAA | Joseph Watkins | Hamilton | |
2006 | Division II | Brandan Wright | Brentwood Academy | |
2005 | Class A | Marq Murdon | Middleton | |
2005 | Class AA | Willie Kemp | Bolivar Central | |
2005 | Class AAA | Pierre Niles | Ridgeway | |
2005 | Division II | Brandan Wright | Brentwood Academy | |
2004 | Class A | Tyler McCann | Unaka | |
2004 | Class AA | Brian Lake | Bolivar Central | |
2004 | Class AAA | Riley Ervin | White Station | |
2004 | Division II | Brandan Wright | Brentwood Academy | |
2003 | Class A | Jake Skogen | Tennessee Temple | |
2003 | Class AA | Tyler Smith | Giles County | |
2003 | Class AAA | Dane Bradshaw | White Station | |
2003 | Division II | Brandan Wright | Brentwood Academy | |
2002 | Class A | Jake Skogen | Tennessee Temple | |
2002 | Class AA | Derrick Byars | Ridgeway | |
2002 | Class AAA | Melvin Wilkes | White Station | |
2002 | Division II | Billy May | Father Ryan | |
2001 | Class A | Jason Holwerda | Chattanooga Christian | |
2001 | Class AA | Andre Allen | B.T. Washington | |
2001 | Class AAA | Jonathan Loe | Bartlett | |
2001 | Division II | Moses Osemwegie | Montgomery Bell Academy | |
2000 | Class A | Trey Pearson | South Fulton | |
2000 | Class AA | Donzel Crenshaw | Ridgeway | |
2000 | Class AAA | Earnest Shelton | White Station | |
2000 | Division II | Barton Simmons | Montgomery Bell Academy | |
1999 | Class A | Heath Hardin | Moore County | |
1999 | Class AA | Qyntel Woods | Carver | |
1999 | Class AAA | Kyle Gribble | White County | |
1999 | Division II | Jonathon Jarrett | Father Ryan | |
1998 | Class A | Gerrod Shirey | Ezell Harding | |
1998 | Class AA | Brian Kizzie | Kingsbury | |
1998 | Class AAA | Brent Jolly | White County | |
1998 | Division II | Omari Booker | Montgomery Bell Academy | |
1997 | Class A | Kirk Haston | Perry County | |
1997 | Class AA | Marcus Williams | Union City | |
1997 | Class AAA | Vincent Yarbrough | Cleveland | |
1996 | Class A | Kirk Haston | Perry County | |
1996 | Class AA | Niki Arinze | Nashville Martin Luther King | |
1996 | Class AAA | Tony Harris | Memphis East | |
1995 | Class A | Joseph Amonett | Pickett County | |
1995 | Class AA | Jeremaine Copeland | Harriman | |
1995 | Class AAA | Nathaniel Bailey | Science Hill | |
1994 | Class A | Seth Pettus | Battle Ground Academy | |
1994 | Class AA | Aaron Green | Sweetwater | |
1994 | Class AAA | Jovan Johnson | Science Hill | |
1993 | Class A | Brandon Wood | Battle Ground Academy | |
1993 | Class AA | Oliver Simmons | David Lipscomb | |
1993 | Class AAA | Vincent Rainey | Fairley | |
1992 | Class A | David Woodard | East Robertson | |
1992 | Class AA | Stanley Caldwell | Union City | |
1992 | Class AAA | Roni Bailey | Columbia Central | |
1991 | Class A | Joey Mitchell | Nashville Martin Luther King | |
1991 | Class AA | Al Allen | Brentwood Academy | |
1991 | Class AAA | Marcus Nolan | Hamilton | |
1990 | Class A | Eric Mitchell | Pickett County | |
1990 | Class AA | Stanley Caldwell | Union City | |
1990 | Class AAA | Orville Whittington | Science Hill | |
1989 | Class A | Carlus Groves | East Robertson | |
1989 | Class AA | Lang Wiseman | Bolton | |
1989 | Class AAA | Kevin Anglin | Franklin | |
1988 | Class A | Caruls Groves | East Robertson | |
1988 | Class AA | Anthony Douglass | Memphis East | |
1988 | Class AAA | Malcolm Mackey | Brainerd | |
1987 | Class A | Fitz Jones | East Robertson | |
1987 | Class AA | Bethel Hendrick | Austin East | |
1987 | Class AAA | David Midlick | Christian Brothers | |
1986 | Class A | Sylvester Gray | Bolton | |
1986 | Class AA | Charles "Cannon" Whitby | Obion County | |
1986 | Class AAA | Cheyenne Gibson | Westwood | |
1985 | Class A | Sylvester Gray | Bolton | |
1985 | Class AA | Leroy Thompson | Austin East | |
1985 | Class AAA | Ron Huery | Whitehaven | |
1984 | Class A | Jeff Crouse | Greenfield | |
1984 | Class AA | Dwight Boyd | Kirby | |
1984 | Class AAA | Norris Chesterfield | Oakland | |
1983 | Class A | Leon Tolley | Hampton | |
1983 | Class AA | Tony Hobson | Memphis East | |
1983 | Class AAA | John Wilfong | Briarcrest | |
1982 | Class A | Calvin Fields | Friendship | |
1982 | Class AA | Tony Hobson | Memphis East | |
1982 | Class AAA | Rob Jones | Austin East | |
1981 | Class A | Darrell Brown | Bolton | |
1981 | Class AA | Cookie Smith | Humboldt | |
1981 | Class AAA | David Smith | Nashville Pearl | |
1980 | Class A | Bobby Parks | Middleton | |
1980 | Class AA | Booker Johnson | Trezevant | |
1980 | Class AAA | Edgar Johnson | Memphis Northside | |
1979 | Class A | Cecil Dowell | Bolton | |
1979 | Class AA | Joseph Smith | Memphis East | |
1979 | Class AAA | Anthony Love | Memphis Northside | |
1978 | Class A | Otis Jackson | Bolton | |
1978 | Class AA | Chris Harris | Knoxville Holston | |
1978 | Class AAA | James Campbell | Melrose | |
1977 | Class A | Mike Rhodes | Perry County | |
1977 | Class AA | Robby Randolph | Treadwell | |
1977 | Class AAA | Elston Turner | Austin East | |
1976 | Class A | Mike Rhodes | Perry County | |
1976 | Class AA | Rodney Campbell | Lexington | |
1976 | Class AAA | Charles Davis | McGavock | |
1975 | Large | Larry Spicer | Memphis Northside | |
1975 | Small | Quinten Smith | Bolton | |
1974 | Large | John Gunn | Melrose | |
1974 | Small | Marty Street | Happy Valley | |
1973 | Large | Skip Brown | Dobyns Bennett | |
1973 | Small | Eddie Fields | Collierville | |
1972 | Anthony Roberts | Chattanooga Riverside | ||
1971 | David Vaughn, Jr. | Nashville Cameron | ||
1970 | David Vaughn, Jr. | Nashville Cameron | ||
1969 | Richard Fuqua | Chattanooga Riverside | ||
1968 | James Hairston | Science Hill | ||
1967 | Jimmy England | Knoxville Holston | ||
1966 | Randy Pool | Oak Ridge | ||
1965 | Charles Jordan | Murfreesboro Central | ||
1964 | No MVP Selected | |||
1963 | No MVP Selected | |||
1962 | No MVP Selected | |||
1961 | No MVP Selected | |||
1960 | No MVP Selected | |||
1959 | No MVP Selected | |||
1958 | Eddie Test | Chattanooga Central | ||
1957 | Buddy Viniard | Kenton | ||
1956 | Albert Ellison | Linden | ||
1955 | Albert Ellison | Linden | ||
1954 | Stan Johnson | Dobyns Bennett | ||
1953 | Herb Kosten | Memphis Central | ||
1952 | Buddy Cruze | Knoxville East | ||
1951 | Billy Kirkpatrick | Surgoinsville | ||
1950 | Monta Clark | Happy Valley | ||
1949 | Manuel Garrison | Tennessee | ||
1949 | Doug Atkins | Humboldt | ||
1948 | Joe Treadway | Happy Valley | ||
1947 | Tom Maynor | Soddy-Daisy | ||
1946 | Billy Joe Adcock | Nashville West | ||
1945 | Cecil Puckett | Dobyns Bennett | ||
1944 | Carl Treadway | Elizabethton | ||
1943 | George Carden | Chattanooga Central | ||
1942 | Jack Manis | Bradley Central | ||
1941 | Bill Wright | Knoxville | ||
1940 | Dee Gibson | Bradley Central | ||
1939 | John "Doc" Clark | Knoxville | ||
1938 | John "Doc" Clark | Knoxville | ||
1937 | George Blakemore |