TSSAAsports.com
Home
Sports
History
Hall of Fame
Wrestling
Rosters
Schedules
Past Results
Records
1999 Division I 119 lb Wrestling Championship
1999 Division I 119 lb Wrestling Championship
February 18 - February 20, 1999 · Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN
Bracket
Printable Bracket
Tweet
Share
Tournament Schedule/Results
Day
Date
Time
#
Matchup
Location
Thursday
Feb 18
Brent Fillers (12) 10
, Kevin Ralph (12) 2
Thursday
Feb 18
Tom Hibpshman (11)
, Casey Brewster (12)
Thursday
Feb 18
Matt Sweeton (10) 17
, Brian Hall (10) 8
Thursday
Feb 18
James Sullivan (10)
, Ron Vecchione (11)
Thursday
Feb 18
Eric Farris (10) 16
, Jeremy Sochalski (11) 5
Thursday
Feb 18
Jack Noblit (11)
, Matt Keller (9)
Thursday
Feb 18
John Needham (10) 18
, Conner Byers (9) 3
Thursday
Feb 18
Andy Oliveria
, Daniel Beshears (12)
Thursday
Feb 18
Jody Stevens (11) 23
, Damien Bryant (12) 6
Thursday
Feb 18
Josh Dye (10)
, Philly Cordell (11)
Thursday
Feb 18
Daniel Coleman (12)
, Chris Moran (12)
Thursday
Feb 18
Jake Yost (9) 19
, Todd Humbert (10) 4
Thursday
Feb 18
John Wertz (11)
, Garrick Henderson (12)
Thursday
Feb 18
Charlie Rines (12)
, Andy Gentry (10)
Thursday
Feb 18
Kirk Smith (12) 12
, Matt Vicars (11) 2
Thursday
Feb 18
Jeremy Hay (12)
, Ricky Lanter (12)
Friday
Feb 19
Yost 8
, Dye 7
Friday
Feb 19
Stevens 8
, Beshears 3
Friday
Feb 19
Keller 16
, Sweeton 3
Friday
Feb 19
Rhines
, Fillers
Friday
Feb 19
Humbert
, Dye
Friday
Feb 19
Farris
, Keller
Friday
Feb 19
Lanter 8
, Boshears 3
Friday
Feb 19
Sweeton 9
, Noblit 3
Friday
Feb 19
Brewster 7
, Yost 5
Friday
Feb 19
Keller
, Stevens
Friday
Feb 19
Dye 18
, Rhines 3
Friday
Feb 19
Sweeton 3
, Lanter 1
Friday
Feb 19
Noblit 13
, Farris 4
Friday
Feb 19
Brewster 10
, Fillers 1
Friday
Feb 19
Rhines
, Smith
Friday
Feb 19
Yost
, Henderson
Friday
Feb 19
Dye
, Moran
Friday
Feb 19
Stevens 9
, Lanter 6
Friday
Feb 19
Needham
, Beshears
Friday
Feb 19
Sweeton 14
, Vecchione 6
Friday
Feb 19
Fillers 9
, Hibpshman 2
Friday
Feb 19
Henderson
, Humbert
Friday
Feb 19
Lantern 9
, Bryant 4
Friday
Feb 19
Brewster 19
, Rhines 0
Saturday
Feb 20
Stevens 16
, Dye 5
Saturday
Feb 20
Sweeton 7
, Yost 5
Saturday
Feb 20
Jake Yost 6
, Jody Stevens 1
Saturday
Feb 20
Josh Dye 9
, Matt Sweeton 7
Saturday
Feb 20
Matt Keller 17
, Casey Brewster 8
Participating Schools
Boyd Buchanan
Bradley Central
Brentwood
Chattanooga Central
Clarksville
Clarksville Northwest
David Crockett
East Ridge
Elizabethton
Farragut
Germantown
Hendersonville
Hixson
Hume-Fogg
Hunters Lane
Karns
Kenwood
LaVergne
Maryville
McGavock
McMinn Co.
Memphis Westside
Millington
Morristown East
Nashville Overton
Red Bank
Science Hill
Soddy Daisy
Tullahoma
Warren Co.
White Station
William Blount
Participants' Tournament History
See something wrong or out of place?
Submit a Correction
ADS BY GOOGLE
Bracket/Results Correction
×
This form is only for recommending corrections for the website. All other questions or comments will be ignored.
Name:
Email:
We need your email so we can contact you if we have a question.
Message:
Submit