Football
Year | Class | Name | School | |
---|---|---|---|---|
2006 | Division II AAA | B. J. Coleman | McCallie | |
2006 | Div II A/AA | Golden Tate | Pope John Paul II | |
2006 | Class 5A | Aaron Crawford | Ridgeway | |
2006 | Class 4A | Tyler Maples | Maryville | |
2006 | Class 3A | Harrison Smith | Knoxville Catholic | |
2006 | Class 2A | Chris Shiverdecker | Alcoa | |
2006 | Class 1A | Marco Dailey | Mt. Pleasant | |
2005 | Div II A/AA | Golden Tate | Pope John Paul II | |
2005 | Class 1A | Drew Hayes | McKenzie | |
2005 | Class 2A | Phillip Weathers, Jr. | Huntingdon | |
2005 | Class 3A | Ricky Ladd | White House | |
2005 | Class 4A | Graig Cooper | Melrose | |
2005 | Class 5A | Gaston Miller | Riverdale | |
2005 | Division II AAA | B.J. Coleman | McCallie | |
2004 | Class 1A | Matt Peardon | Boyd Buchanan | |
2004 | Class 2A | Patrick Turner | Goodpasture | |
2004 | Class 3A | Roger Herndon | Greenbrier | |
2004 | Class 4A | Cade Thompson | Maryville | |
2004 | Div II A/AA | Nick McFadden | Knoxville Catholic | |
2004 | Division II AAA | Lee Hilt | McCallie | |
2004 | Class 5A | Dave Thomas | Riverdale | |
2003 | Division II AAA | Michael Fisher | Montgomery Bell Academy | |
2003 | Div II A/AA | Ryan Karl | Battle Ground Academy | |
2003 | Class 5A | Michael Edmiston | Lincoln County | |
2003 | Class 4A | Cassen Jackson | Knoxville Central | |
2003 | Class 3A | Earnest Williams | Crockett County | |
2003 | Class 2A | Rod Smith | Milan | |
2003 | Class 1A | Mark Byrd | Cloudland | |
2002 | Div II A/AA | Adarius Bowman | Notre Dame | |
2002 | Class 1A | Jonathan Ward | Collinwood | |
2002 | Class 2A | Rafeal Hill | Westview | |
2002 | Class 3A | T.T. Harper | Trousdale County | |
2002 | Class 4A | Carl Stewart | Maryville | |
2002 | Class 5A | Abe Felix | Houston | |
2002 | Division II AAA | Ryan Moore | McCallie | |
2001 | Division II AAA | Justin Mosby | Christian Brothers | |
2001 | Div II A/AA | Adarius Bowman | Notre Dame | |
2001 | Class 5A | Ralph King | Riverdale | |
2001 | Class 4A | Gerald Riggs | Red Bank | |
2001 | Class 3A | Justin Price | Anderson County | |
2001 | Class 2A | Michael George | Alcoa | |
2001 | Class 1A | Adrian Jamison | Bruceton Central | |
2000 | Division II AA | Ingle Martin | Montgomery Bell Academy | |
2000 | Division II A | Clint Dowdle | Evangelical Christian School | |
2000 | Class 5A | Gerald Riggs | Red Bank | |
2000 | Class 4A | Daniel Bullocks | Hixson | |
2000 | Class 3A | Ray Hightower | Marshall County | |
2000 | Class 2A | Mario McElrath | Union City | |
2000 | Class 1A | Brandon Wells | Moore County | |
1999 | Class 2A | Jermaine Harris | Tyner | |
1999 | Class 1A | Adam Tipps | Christ Presbyterian Academy | |
1999 | Class 3A | Radale Pearson | Ridgeway | |
1999 | Class 4A | Demetrius Fields | Cleveland | |
1999 | Class 5A | C.J. Scott | Glencliff | |
1999 | Division II A | Rob Demastus | Knoxville Catholic | |
1999 | Division II AA | Ingle Martin | Montgomery Bell Academy | |
1998 | Division II AA | Ben Walker | Brentwood Academy | |
1998 | Division II A | Troy Fleming | Battle Ground Academy | |
1998 | Class 5A | Bill Whittemore | Brentwood | |
1998 | Class 4A | Santonio Beard | Pearl Cohn | |
1998 | Class 3A | Gerald Turner | Portland | |
1998 | Class 2A | Jonathan Shaub | David Lipscomb | |
1998 | Class 1A | Tripp Tucker | University School of Jackson | |
1997 | Division II AA | Richard Moore | Memphis University School | |
1997 | Class 1A | Brian Coggins | Wayne County | |
1997 | Class 2A | Brian Elliott | Harpeth | |
1997 | Class 3A | Grant Swallows | Livingston Academy | |
1997 | Class 5A | Eric Locke | Riverdale | |
1997 | Division II A | Troy Fleming | Battle Ground Academy | |
1997 | Class 4A | Santonio Beard | Pearl Cohn | |
1996 | Class 5A | Eric Locke | Riverdale | |
1996 | Class 4A | Stepfon Woods | Cleveland | |
1996 | Class 3A | Kelcey Williams | Humboldt | |
1996 | Class 2A | Maurice Haynes | Goodpasture | |
1996 | Class 1A | Jeremy Lyon | Donelson Christian Academy | |
1995 | Class 5A | Travis Stephens | Northeast | |
1995 | Class 1A | Joe Longmire | Bruceton Central | |
1995 | Class 2A | Clint Brown | Westmoreland | |
1995 | Class 3A | Eric Westmoreland | Marion County | |
1995 | Class 4A | Kenton Evans | Westwood | |
1994 | Class 1A | James Cook | East Robertson | |
1994 | Class 5A | Alvin Duke | Riverdale | |
1994 | Class 4A | Robert Locklear | Hardin County | |
1994 | Class 3A | Derrick Lucas | Greenbrier | |
1994 | Class 2A | Clint Brown | Westmoreland |