Girls' Basketball

Miss Basketball Awards

Year Class Name School
2022 Class 1A Savannah Davis McKenzie
2022 Class 2A Karly Weathers Loretto
2022 Class 3A Brooklyn Crouch Upperman
2022 Class 4A Jennifer Sullivan Bearden
2022 Division II A Olivia Lee Trinity Christian
2022 Division II AA Jaloni Cambridge Ensworth
2021 Class A Karly Weathers Loretto
2021 Class AA Reagan Hurst Upperman
2021 Class AAA Denae Fritz Maryville
2021 Division II A Jordaynia Ivie Lakeway Christian
2021 Division II AA Jaloni Cambridge Ensworth
2020 Class A Chloe Moore-McNeil Greenfield
2020 Class AA Keeley Carter Macon County
2020 Class AAA Madison Hayes East Hamilton
2020 Division II A Macey Lee Trinity Christian
2020 Division II AA Dontavia Waggoner Ensworth
2019 Class A Chloe Moore-McNeil Greenfield
2019 Class AA Gracee Dishman Cumberland County
2019 Class AAA Madison Hayes East Hamilton
2019 Division II A Casey Collier Webb School of Knoxville
2019 Division II AA Dontavia Waggoner Ensworth
2018 Class A Courtney Pritchett Pickett County
2018 Class AA Akira Levy Upperman
2018 Class AAA Rhyne Howard Bradley Central
2018 Division II A Ashton Hume University School of Jackson
2018 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2017 Class A Kara Meadows Clarkrange
2017 Class AA Akira Levy Upperman
2017 Class AAA Anastasia Hayes Riverdale
2017 Division II A Ashtyn Baker Northpoint
2017 Division II AA Sydni Harvey Brentwood Academy
2016 Class A Lakelyn Bouldin Van Buren County
2016 Class AA Kayla Marosites Elizabethton
2016 Class AAA Crystal Dangerfield Blackman
2016 Division II A Micah Scheetz Webb School of Knoxville
2016 Division II AA Kaleigh Clemons Baylor
2015 Class A Abbey Dew Houston County
2015 Class AA Kayla Marosites Elizabethton
2015 Class AAA Crystal Dangerfield Blackman
2015 Division II A Kaylan Pugh St. Mary's
2015 Division II AA Kaleigh Clemons Baylor
2014 Class A Jaycee Cole Jackson County
2014 Class AA Abbey Sissom Cannon County
2014 Class AAA Alexa Middleton Riverdale
2014 Division II A Micah Scheetz Webb School of Knoxville
2014 Division II AA Jasmine Cincore Briarcrest
2013 Class A Jaycee Coe Jackson County
2013 Class AA Elizabeth Masengil McMinn Central
2013 Class AAA Nina Davis Memphis Central
2013 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2013 Division II AA Jasmine Cincore Briarcrest
2012 Class A T.T. Flowers Lake County
2012 Class AA Elizabeth Masengil McMinn Central
2012 Class AAA Shacobia Barbee Riverdale
2012 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2012 Division II AA Chadarryl Clay Girls Preparatory School
2011 Class A Carly Daniel Wayne County
2011 Class AA Mackenzie Sells Livingston Academy
2011 Class AAA Shacobia Barbee Riverdale
2011 Division II A Marjorie Butler Webb School of Knoxville
2011 Division II AA Chadarryl Clay Girls Preparatory School
2010 Class A Beth Hawn Forrest
2010 Class AA Chassidy Fussell Obion County
2010 Class AAA Taylor Hall Morristown West
2010 Division II A Derica Wyatt Franklin Road Academy
2010 Division II AA Paige Baechle Pope John Paul II
2009 Class A Laken Leonard Jackson County
2009 Class AA Lauren March Marshall County
2009 Class AAA Jasmine Hassell Wilson Central
2009 Division II A Lauren Avant Lausanne
2009 Division II AA Faith Dupree Webb School of Knoxville
2008 Class A Abby Andrews Collinwood
2008 Class AA LaShay Davis Upperman
2008 Class AAA Jasmine Hassell Wilson Central
2008 Division II A Lauren Avant Lausanne
2008 Division II AA Glory Johnson Webb School of Knoxville
2007 Class A Kayla Hudson Gleason
2007 Class AA Gwen Delk Jackson North Side
2007 Class AAA Anne Marie Lanning Riverdale
2007 Division II Glory Johnson Webb School of Knoxville
2006 Class A Alecia Weatherly Perry County
2006 Class AA Bianca Thomas Chester County
2006 Class AAA Lakendra Phillips Ridgeway
2006 Division II Alliesha Easley Briarcrest
2005 Class A Kristal Edney Perry County
2005 Class AA Bianca Thomas Chester County
2005 Class AAA Alysha Clark Mt. Juliet
2005 Division II Sarah Baker Harpeth Hall
2004 Class A Merideth Richardson Bradford
2004 Class AA Katrina Beechboard Livingston Academy
2004 Class AAA Alex Fuller Shelbyville
2004 Division II Sarah Baker Harpeth Hall
2003 Class A Merideth Richardson Bradford
2003 Class AA Kendall Cavin Westview
2003 Class AAA Ashley Shields Melrose
2003 Division II Jada Mincy Briarcrest
2002 Class A Liz Strunk Chattanooga Christian
2002 Class AA Andrea Davidson Jackson County
2002 Class AAA Ashley Johnson Shelbyville
2002 Division II Becky Brown Harpeth Hall
2001 Class A Jenny Lannom Bradford
2001 Class AA Andrea Davidson Jackson County
2001 Class AAA Brittany Jackson Bradley Central
2001 Division II Ashley Earley Briarcrest
2000 Class A Jessica Henson Bradford
2000 Class AA Julie Aderhold McMinn Central
2000 Class AAA Tenisha Gist McMinn County
2000 Division II Alana Smith Girls Preparatory School
1999 Class A Ashley McElhiney Gleason
1999 Class AA Michelle Smith Brainerd
1999 Class AAA Jennifer Wilson Oak Ridge
1999 Division II Alana Smith Girls Preparatory School
1998 Class A Janet Holt Moore County
1998 Class AA Talisha Scates Hickman County
1998 Class AAA Jennifer Wilson Oak Ridge
1998 Division II Danna Simpson Brentwood Academy
1997 Class A Tonya Tuggles Bradford
1997 Class AA Becky Myatt Hickman County
1997 Class AAA Erin McGinnis Oak Ridge
1996 Class A Kara Sanders Gleason
1996 Class AA Sunday Watson Livingston Academy
1996 Class AAA Erin McGinnis Oak Ridge
1995 Class A Andrea Hall Clarkrange
1995 Class AA Misty Greene Meigs County
1995 Class AAA Conswella Sparrow Shelbyville
1994 Class A Brynae Laxton Oneida
1994 Class AA Misty Greene Meigs County
1994 Class AAA Conswella Sparrow Shelbyville
1993 Class A Michelle Street Bradford
1993 Class AA Rachael Powell Meigs County
1993 Class AAA Tanika Smith Knoxville Central
1992 Class A Michelle Street Bradford
1992 Class AA Rachael Powell Meigs County
1992 Class AAA Latina Davis Franklin County
1991 Class A Heather Prater Wayne County
1991 Class AA Amy Brown Livingston Academy
1991 Class AAA Tiffany Woosley Shelbyville
1990 Class A Anne Cate Memphis Prep
1990 Class AA Julie Powell Cannon County
1990 Class AAA Nikki McCray Collierville
1989 Class A Mia Daniel Collinwood
1989 Class AA Julie Powell Cannon County
1989 Class AAA Misty Lamb Shelbyville
1988 Class A Mia Daniel Collinwood
1988 Class AA Debbie Hawhee South Greene
1988 Class AAA Debbie Scott Gallatin
1987 Class A Kim Berry Greenback
1987 Class AA Amy Fuller David Lipscomb
1987 Class AAA Angela Moorehead Shelbyville
1986 Class A Lynn Stevenson Richland
1986 Class AA Amy Fuller David Lipscomb
1986 Class AAA Sherelle Warren Dyersburg
ADS BY GOOGLE