TSSAAsports.com
Home
Sports
History
Hall of Fame
Wrestling
Rosters
Schedules
Past Results
Records
2011 Division I 119 lb Wrestling Championship
2011 Division I 119 lb Wrestling Championship
February 17 - February 19, 2011 · Williamson Co. Expo Center - Franklin, TN
Bracket
Printable Bracket
Tweet
Share
Tournament Schedule/Results
Day
Date
Time
#
Matchup
Location
Thursday
Feb 17
Caleb Langford (So.)
, Justin Carlson (Fr.)
Thursday
Feb 17
Bates
, Greenberg
Thursday
Feb 17
Heavilon 9
, Hawthorne 4
Thursday
Feb 17
Taylor
, Eustice
Thursday
Feb 17
Hutson 15
, Delgato 2
Thursday
Feb 17
Freeman 8
, Oliver 0
Thursday
Feb 17
Duncan 4
, Shoemake 0
Thursday
Feb 17
Dodgen 2
, Sommers 1
Thursday
Feb 17
Boone 8
, Langford 2
Thursday
Feb 17
Dooley
, Moore
Thursday
Feb 17
Schurlknight 6
, Badon 5
Thursday
Feb 17
Greer
, Smith
Thursday
Feb 17
Bowden 10
, McCauley 3
Thursday
Feb 17
Whitley
, Simpkins
Thursday
Feb 17
Madison
, Baugh
Thursday
Feb 17
Smith 5
, White 2
Thursday
Feb 17
Tanner Bates (Sr.)
, Patrick Dooley (Fr.)
Thursday
Feb 17
Carlson
, Carter
Thursday
Feb 17
Jacob Carter (So.)
, Jack Boone (Jr.)
Thursday
Feb 17
LeGrand Sommers (Jr.) 5
, Ben Smith (Sr.) 1
Thursday
Feb 17
Joseph Dodgen (So.)
, Ryan White (So.)
Thursday
Feb 17
Henley Baugh (Jr.)
, Chandler Duncan (Sr.)
Thursday
Feb 17
Glen Shoemake (So.) 14
, Ryan Madison (Jr.) 9
Thursday
Feb 17
Jacob Freeman (So.) 7
, Joel Simpkins (So.) 4
Thursday
Feb 17
Cody Oliver (Jr.)
, Brandon Whitley (Fr.)
Thursday
Feb 17
Trey McCauley (Jr.)
, Tre Delgato (So.)
Thursday
Feb 17
Byron Smith (So.)
, Kyle Eustice (Jr.)
Thursday
Feb 17
Brandon Greer (Sr.)
, Jeremy Taylor (So.)
Thursday
Feb 17
Zach Heavilon (Jr.) 10
, Cole Schurlknight (Jr.) 3
Thursday
Feb 17
Isaiah Hawthorne (So.) 13
, Beau Badon (Fr.) 6
Thursday
Feb 17
A.J. Moore (Fr.)
, Adam Greenberg (Jr.)
Thursday
Feb 17
A.J. Bowden (Jr.)
, Aaron Hutson (Sr.)
Friday
Feb 18
Freeman 12
, Duncan 4
Friday
Feb 18
Hutson 4
, Eustice 2
Friday
Feb 18
Bates 14
, Heavilon 9
Friday
Feb 18
Duncan 11
, Greenberg 5
Friday
Feb 18
Simpkins 9
, Dodgen 7
Friday
Feb 18
Schurlknight 7
, Sommers 2
Friday
Feb 18
Heavilon 8
, Oliver 7
Friday
Feb 18
Schurlknight 9
, Eustice 2
Friday
Feb 18
Simpkins 12
, Duncan 6
Friday
Feb 18
Schurlknight
, Heavilon
Friday
Feb 18
Boone 4
, Freeman 3
Friday
Feb 18
Bates 5
, Hutson 4
Friday
Feb 18
Schurlknight 4
, Langford 2
Friday
Feb 18
Greenberg 15
, Carter 2
Friday
Feb 18
Smith
, Hawthorne
Friday
Feb 18
Taylor
, Madison
Friday
Feb 18
Simpkins
, Delgato
Friday
Feb 18
Oliver 17
, Bowden 3
Friday
Feb 18
Smith
, Shoemake
Friday
Feb 18
Langford 11
, Dooley 2
Friday
Feb 18
Hawthorne
, Greenberg
Friday
Feb 18
Simpkins 11
, Madison 2
Friday
Feb 18
Oliver 7
, Shoemake 1
Friday
Feb 18
Boone 11
, Dodgen 5
Saturday
Feb 19
Hutson 4
, Simpkins 3
Saturday
Feb 19
Schurlknight
, Freeman
Saturday
Feb 19
Jacob Freeman
, Joel Simpkins
Saturday
Feb 19
Cole Schurlknight 4
, Aaron Hutson 2
Saturday
Feb 19
Tanner Bates 3
, Jack Boone 2
Participating Schools
Antioch
Arlington
Bartlett
Beech
Blackman
Bradley Central
Brentwood
Clarksville
Cleveland
Cookeville
Cordova
Dickson Co.
East Ridge
Franklin
Gibbs
Greeneville
Hardin Valley
Hendersonville
Hixson
Houston
Knoxville Catholic
Lincoln Co.
Mt. Juliet
Notre Dame
Pigeon Forge
Ravenwood
Science Hill
Soddy Daisy
South-Doyle
Stone Memorial
Tennessee High
Walker Valley
Participants' Tournament History
See something wrong or out of place?
Submit a Correction
ADS BY GOOGLE
Bracket/Results Correction
×
This form is only for recommending corrections for the website. All other questions or comments will be ignored.
Name:
Email:
We need your email so we can contact you if we have a question.
Message:
Submit