TSSAAsports.com
Home
Sports
History
Hall of Fame
Wrestling
Rosters
Schedules
Past Results
Records
2000 Division I 135 lb Wrestling Championship
2000 Division I 135 lb Wrestling Championship
February 17 - February 19, 2000 · Maclellan Gymnasium - University of Tennessee - Chattanooga, TN
Bracket
Printable Bracket
Tweet
Share
Tournament Schedule/Results
Day
Date
Time
#
Matchup
Location
Thursday
Feb 17
Shane Kelley (12) 13
, Josh Jones (10) 1
Thursday
Feb 17
Demarkus Jones (10)
, Jeremy Garrett (12)
Thursday
Feb 17
Jake Yost (10)
, Richard Kincaid (11)
Thursday
Feb 17
James Vaughan (12) 6
, Josh Durham (12) 4
Thursday
Feb 17
Daniel Jones (10)
, Tom Iannaco (11)
Thursday
Feb 17
Tim Love (9)
, Ryan Dix (10)
Thursday
Feb 17
Tony Polis (11)
, Derek Bruce (10)
Thursday
Feb 17
Mike Abramat (9) 7
, Corey Templeton (9) 2
Thursday
Feb 17
Jeremy Eubanks (12) 10
, Justin Zemanick 8
Thursday
Feb 17
Aaron Ridgeway (12) 3
, Nick Licea (12) 1
Thursday
Feb 17
Jeremy Gooden (11) 10
, Paul Rieger (12) 2
Thursday
Feb 17
Chris Bean (11)
, Jay Johnson (10)
Thursday
Feb 17
David Fellows (11)
, Adam Morris (11)
Thursday
Feb 17
Jason Fox (12) 13
, Conner Byars (10) 9
Thursday
Feb 17
Dylan Thegg (11) 13
, Ryan Denton (12) 5
Thursday
Feb 17
Ryan Frost (12)
, Wes Williams (12)
Friday
Feb 18
Gooden 4
, Morris 2
Friday
Feb 18
Williams 17
, Polis 6
Friday
Feb 18
Yost 6
, Dix 0
Friday
Feb 18
Fox
, Kelley
Friday
Feb 18
Morris 9
, Ridgeway 2
Friday
Feb 18
Dix 11
, Iannaco 4
Friday
Feb 18
Polis
, Eubanks
Friday
Feb 18
Vaughan
, Dix
Friday
Feb 18
Garrett 7
, Gooden 4
Friday
Feb 18
Williams 3
, Yost 2
Friday
Feb 18
Morris 5
, Kelley 0
Friday
Feb 18
Dix 11
, Polis 7
Friday
Feb 18
Kincaid 7
, Vaughan 5
Friday
Feb 18
Garrett 10
, Kelley 8
Friday
Feb 18
Jox
, Thett
Friday
Feb 18
Bean
, Morris
Friday
Feb 18
Gooden 8
, Ridgeway 2
Friday
Feb 18
Eubanks
, Williams
Friday
Feb 18
Polis
, Abramat
Friday
Feb 18
Yost
, Vaughan
Friday
Feb 18
Kelley
, Jones
Friday
Feb 18
Ridgeway
, Reiger
Friday
Feb 18
Eubanks 11
, Frost 7
Friday
Feb 18
Fox
, Garrett
Saturday
Feb 19
Morris 9
, Yost 1
Saturday
Feb 19
Dix 2
, Gooden 1
Saturday
Feb 19
Jake Yost 3
, Jeremy Gooden 0
Saturday
Feb 19
Alan Morris 4
, Ryan Dix 3
Saturday
Feb 19
Jeremy Garrett 6
, Wes Williams 5
Participating Schools
Antioch
Bearden
Boyd Buchanan
Bradley Central
Brentwood
Centennial
Chattanooga Central
Cheatham Co.
Chuckey-Doak
Clarksville
Cumberland Co.
Daniel Boone
East Ridge
Farragut
Forrest
Greeneville
Hillsboro
Hixson
Houston
MLK
Memphis Westside
Mt. Juliet
Munford
Page
Raleigh Egypt
Red Bank
Science Hill
Soddy Daisy
South-Doyle
Springfield
Stratford
William Blount
Participants' Tournament History
See something wrong or out of place?
Submit a Correction
ADS BY GOOGLE
Bracket/Results Correction
×
This form is only for recommending corrections for the website. All other questions or comments will be ignored.
Name:
Email:
We need your email so we can contact you if we have a question.
Message:
Submit