First Round |
Second Round |
Quarterfinals |
Semifinals |
Championship |
|
Justin Spain (11), Bradley Central
|
Fall 2:42
|
Lee Larkins (11), Siegel
|
|
8
Spain, Bradley Central
|
MD
|
0
Scandlyn, Kingston
|
|
17
Spain, Bradley Central
|
TF
|
2
Jones, Springfield
|
|
2
Spain, Bradley Central
|
Dec. (OT)
|
1
Brown, Brentwood
|
|
3
Justin Spain, Bradley Central
|
Dec.
|
5
Brandon Wright, Houston
|
|
Brandon Wright
STATE CHAMPION
|
10
David Scandlyn (12), Kingston
|
Dec.
|
3
Randall Clements (11), Kenwood
|
|
11
Kyle Jones (11), Springfield
|
MD
|
2
Perry Brasfield (12), Germantown
|
|
8
Jones, Springfield
|
Dec.
|
6
Metcalf, Ooltewah
|
|
7
David Williamson (11), Science Hill
|
Dec.
|
11
Justin Metcalf (12), Ooltewah
|
|
6
Jonathan Brown (12), Brentwood
|
Dec.
|
3
Nathan Bevelhimer (11), Bearden
|
|
7
Brown, Brentwood
|
Dec.
|
3
Turner, Soddy-Daisy
|
|
9
Brown, Brentwood
|
Dec.
|
4
Dial, Clarksville
|
|
Eric Turner (12), Soddy-Daisy
|
Fall 3:10
|
Mitchell Ashkenaz (12), Ridgeway
|
|
5
Zack Mitchell (10), Riverdale
|
Dec.
|
8
Jon Dial (12), Clarksville
|
|
7
Dial, Clarksville
|
Dec.
|
1
Quick, Antioch
|
|
11
Brandon Quick (12), Antioch
|
Dec.
|
9
Zach Leonard (11), Whites Creek
|
|
11
Wesley Freeman (12), Harpeth
|
Dec.
|
4
Michael Wheeler (11), Sullivan East
|
|
10
Freeman, Harpeth
|
MD
|
2
Morrell, White House
|
|
17
Freeman, Harpeth
|
MD
|
7
Heacock, Franklin
|
|
2
Freeman, Harpeth
|
MD
|
14
Wright, Houston
|
|
18
Brett Morrell (12), White House
|
MD
|
5
Derrick Metcalf (11), Pigeon Forge
|
|
Jonathan Heacock (12), Franklin
|
Fall 5:07
|
Nick Burnley (10), N. MLK
|
|
9
Heacock, Franklin
|
Dec.
|
4
Patton, Blackman
|
|
Josh Patton (9), Blackman
|
Fall 3:29
|
Curtis Beeler (10), Cookeville
|
|
Rick McKnight (12), Red Bank
|
Fall 1:36
|
Brett Carpenetti (12), Oakland
|
|
13
McKnight, Red Bank
|
MD
|
5
Hendricks, Maryville
|
|
5
McKnight, Red Bank
|
Dec.
|
8
Wright, Houston
|
|
Josh Hendricks (12), Maryville
|
Fall 4:17
|
Justin Kennedy (11), Walker Valley
|
|
1
Chris McGinn (11), Dobyns Bennett
|
TF
|
16
Andrew Hedges (12), Hillwood
|
|
3
Hedges, Hillwood
|
TF
|
18
Wright, Houston
|
|
7
Terry Pegram (10), Glencliff
|
MD
|
21
Brandon Wright (11), Houston
|
|
Scandlyn, Kingston
|
Fall 2:41
|
Larkins, Siegel
|
|
8
Scandlyn, Kingston
|
Dec.
|
2
Jones, Springfield
|
|
17
Scandlyn, Kingston
|
TF
|
1
Dial, Clarksville
|
|
|
|
|
|
|
8
Dial, Clarksville
|
Dec.
|
2
Turner, Soddy-Daisy
|
|
9
Scandlyn, Kingston
|
Dec.
|
8
Freeman, Harpeth
|
|
13
Turner, Soddy-Daisy
|
MD
|
3
Bevelhimer, Bearden
|
|
David Scandlyn, Kingston
|
Fall 2:21
|
Jonathan Brown, Brentwood
|
|
David Scandlyn
THIRD PLACE
|
9
Morrell, White House
|
Dec.
|
4
Wheeler, Sullivan East
|
|
5
Morrell, White House
|
Dec.
|
3
Heacock, Franklin
|
|
4
Morrell, White House
|
Dec.
|
9
McKnight, Red Bank
|
|
3
Brown, Brentwood
|
Dec.
|
0
McKnight, Red Bank
|
|
|
|
McKnight, Red Bank
|
Fall 2:58
|
Pegram, Glencliff
|
|
1
Hedges, Hillwood
|
Dec.
|
5
Pegram, Glencliff
|
|
|
8
Wesley Freeman, Harpeth
|
Dec.
|
12
Rick McKnight, Red Bank
|
|
Rick McKnight
FIFTH PLACE
|